Jak przebiega proces lakierowania proszkowego?

Malowanie proszkowe to metoda nakładania farby na różne powierzchnie przewodzące, a więc głównie metale. Naelektryzowane cząstki farby osadzają się bowiem dzięki napięciom powierzchniowym i utrzymują się na pomalowanych elementach na skutek działania sił elektrostatycznych. Malowanie proszkowe zapewnia skuteczną ochronę przed procesami korodowania metali.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym etapem jest dokładne przygotowanie powierzchni. Element przeznaczony do malowania musi być pozbawiony zanieczyszczeń i nierówności, dlatego przed lakierowaniem proszkowym stosuje się metody mechaniczne i chemiczne. Bardzo często wykorzystuje się technikę piaskowania, czyli obróbkę strumieniowo-ścierna. Strumień sprężonego powietrza z dodatkiem piasku skutecznie oczyszcza powierzchnie i nadaje jej chropowatości, co pozostaje nie bez znaczenia dla przyczepności farby.

Z metod chemicznych warto wspomnieć o cynkowaniu ogniowym lub w przypadku lakierowania proszkowego aluminium chromianowaniu. Element zanurza się w odpowiednio przygotowanej kąpieli, dzięki której na powierzchni powstaje zaawansowana struktura, co wpływa na odporność przed korozję i zwiększa przyczepność powłok malarskich.

Nakładanie farby

Farby nakłada się poprzez natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny w zależności od metody lakierowania. Aplikacja farby zawsze odbywa się w specjalnych komorach wyposażonych w systemy kontrolne i napylne, co daje możliwość pełnego nadzoru nad procesami malowania. Farby transportuje instalacja zasilająca składająca się z przewodów pneumatycznych, a przepływ naelektryzowanych cząstek wspomagany jest polem elektrostatycznym. Aplikatorem może być pistolet ręczny lub automatyczny bądź dysk obrotowy. Powłokę farby na końcu utwardza się w procesach polimeryzacji w piecach konwekcyjnych w warunkach wysokiej temperatury.

Previous Post Next Post

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.