Zastosowanie lasera przy spawaniu aluminium

Spawanie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod i poważna konkurencja dla bardziej zaawansowanych i skomplikowanych technik spawania. Dzięki zastosowaniu lasera możliwe jest łączenie nawet nieregularnych kształtów w różnych pozycjach, co pozostaje nie bez znaczenia dla produktywności i wydajności przedsiębiorstw. Niekwestionowaną zaletą spawania laserowego jest możliwość obniżenia kosztów produkcji, ponieważ nie stosuje się gazów ochronnych i drutów spawalniczych. Warto wspomnieć także o mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

Laserowe spawanie stali umożliwia tworzenie monolitycznych połączeń z innymi materiałami, na przykład z aluminium. Wiązka lasera oddziałuje na obrabiany materiał w sposób niezwykle precyzyjny, zatem nie ma zagrożenia powstawania pęknięć pod wpływem wysokich temperatur. Co więcej, kontrolowana jest głębokość penetracji, a dzięki zaawansowanej automatyzacji możliwe jest sprecyzowanie wielkości szczeliny i dokładne jej wypełnienie. Wart podkreślenia jest fakt, że spawanie laserowe nie powoduje ryzyka odkształcenia elementów aluminiowych.

Zalety spawania laserowego

Do najważniejszych atutów technologii spawania laserowego należy zaliczyć dużą dokładność i szybkość, a także niewielki stopień nagrzewania się materiałów. Dzięki technice laserowej możliwe jest zespajanie materiałów, których scalanie innymi metodami byłoby niemożliwe lub trudne do wykonania. Jest to metoda powszechnie stosowana wobec aluminium i detali cienkościennych. Za sprawą skupieniu energii cieplnej na bardzo małym obszarze powstają precyzyjne spoiny, a obrabiany materiał nie jest poddawany oddziaływaniu wysokich temperatur na dużym obszarze. Złącza nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych ani stosowania materiałów wypełniających. Spawarki laserowe są niezastąpione przy obróbce małych detali oraz spawaniu trudno dostępnych miejsc.

Previous Post Next Post

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.