Nowoczesne metody wycinania w metalu

Cięcie laserem gwarantuje wysoką precyzję i dokładność oraz dobrą jakość krawędzi. Cięcie odbywa się za pomocą rozgrzanej wiązki lasera i gazu technicznego. Ponieważ cięcie laserowe gwarantuje szybkość i powtarzalność prac, to znajduje zastosowanie także w produkcji seryjnej. Laserem można ciąć zarówno elementy płaskie, na przykład arkusze blach, jak i rury czy profile.

Cięcie laserem 2D

Z użyciem lasera 2D możliwe jest cięcie materiałów o różnych grubościach oraz uzyskiwanie różnorodnych kształtów. Urządzenia działające w technologii 2D są bardzo uniwersalne oraz charakteryzują się wysoką wydajnością prac i precyzją cięcia. Krawędzie pozostają gładkie nawet przy bardzo dużych prędkościach, co niweluje konieczność dalszej obróbki wykańczającej i ogranicza ryzyko powstawania deformacji materiałów. Warto jednak wiedzieć, że laser 2D sprawdza się głównie do cięcia  elementów płaskich.

Cięcie laserem 3D

Urządzenia do cięcia laserowego 3D gwarantują możliwość przestrzennej obróbki i doskonale radzą sobie z płaskownikami, rurami czy prętami. Z użyciem lasera 3D możliwe jest tworzenie skomplikowanych konstrukcji i giętych detali oraz rozmaitych kształtów. Laserowe cięcie profili kwadratowych, prostokątnych i okrągłych wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu.

Zasada działania lasera

W technice laserowego ciecia blach wykorzystuje się wiązkę laserową, która jest strumieniem mocno skondensowanego światła o pojedynczej długości fali. Laser uderzając w powierzchnię metalu, rozgrzewa ją aż do momentu stopienia, a cały proces usprawniany jest dzięki obecności gazu – tlenu, azotu lub argonu. Maszyny do cięcia laserem wyposażone są w systemy soczewek i luster, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej precyzji cięcia.

Previous Post Next Post

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.