Technologie wykorzystywane przy cięciu rur

Laserowe cięcie rur to technika, która eliminuje konieczność stosowania technik wykańczających – powstające krawędzie cechują się idealnymi konturami, co wynika z niewielkiego oddziaływania cieplnego na obrabiany materiał. Wiązka lasera może zostać skupiona do bardzo małych obszarów, co przekłada się na wysoką precyzję oraz ograniczony obszar wpływu wysokich temperatur. Cięcie laserem umożliwia powtarzalność, a dzięki wysokiej automatyzacji jest to powszechnie wykorzystywana metoda w produkcji wieloseryjnej. W wyniku ciecia laserowego powstaje znikoma ilość odpadów.

Współczesne przecinarki laserowe pozwalają na regulację mocy i wartości impulsu promieniowania. Ze względu na możliwość osiągania dużych wartości mocy wiązki, która może oddziaływać także w sposób wybiórczy, możliwa jest obróbka trudno dostępnych miejsc.

Na czym polega laserowe cięcie rur?

Wycinanie laserowe zaliczane jest do metod rozdzielania termicznego – w tej technice wykorzystuje się zjawiska spalania, stapiania i sublimacji. Wiązka lasera trafiając w obrabianą powierzchnię, bardzo silnie ją nagrzewa, co prowadzi do stopienia materiału. Jest to bezdotykowa metoda, która nie powoduje zmian w strukturze materiału i nie wpływa na jego jakość. Po wykonaniu cięcia uzyskujemy estetycznie wykonane krawędzie.

Cięcie laserem stosuje się wobec rur okrągłych, kwadratowych, prostokątnych i owalnych. Laserowe cięcie rur pozwala uzyskać idealnie proste brzegi lub różnorodne kształty, w zależności od założeń projektowych. Cięcie laserem gwarantuje powtarzalność form, co jest kluczowe w produkcji seryjnej. Laser wykorzystuje się wobec elementów wykonanych z metali kolorowych oraz stali węglowej, nierdzewnej, cynkowej, galwanizowanej i konstrukcyjnej. Możliwe jest wycinanie materiałów o różnych grubościach.

Next Post

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.