Lakierowanie proszkowe aluminium to coraz bardziej popularna metoda wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu. Dzięki temu procesowi, produkty z aluminium zyskują nie tylko estetyczny wygląd, ale również dodatkową ochronę przed korozją czy uszkodzeniami mechanicznymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, omawiając jego poszczególne etapy oraz zalety.

Przygotowanie powierzchni przed lakierowaniem

Przed przystąpieniem do właściwego procesu lakierowania proszkowego aluminium, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni metalu, który należy odtłuścić i oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń oraz resztek farb czy lakierów. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków chemicznych lub metod mechanicznych, np. szlifowania czy piaskowania. Następnie, w celu poprawienia przyczepności powłoki lakierniczej, powierzchnia aluminium jest poddawana procesowi fosforanowania lub chromatowania. W wyniku tych zabiegów na powierzchni metalu tworzy się cienka warstwa konwersji chemicznej, która zwiększa odporność na korozję oraz ułatwia aplikację lakieru proszkowego.

Lakierowanie proszkowe aluminium – etapy i zalety

Sam proces lakierowania proszkowego aluminium polega na nanoszeniu na oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię metalu suchego, sproszkowanego lakieru. Aplikacja odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego, który ładuje cząsteczki lakieru ładunkiem elektrostatycznym. Dzięki temu, lakier przyciągany jest do powierzchni aluminium, tworząc równomierną i cienką warstwę. Następnie elementy aluminiowe są umieszczane w piecu utwardzającym, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury (ok. 180–200°C) lakier topi się i utwardza, tworząc trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę.

Lakierowanie proszkowe aluminium posiada wiele zalet w porównaniu z innymi metodami wykończenia powierzchni. Przede wszystkim, powłoka lakiernicza jest bardzo trwała i odporna na ścieranie, uderzenia czy korozję. Ponadto, metoda ta jest ekologiczna, gdyż nie wymaga stosowania szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników ani innych chemikaliów. Lakierowanie proszkowe pozwala również na uzyskanie szerokiej gamy kolorów i wykończeń, dzięki czemu produkty z aluminium mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.